sobota, 13 kwietnia 2013

DZIADY CZ. II JAKO ROCK OPERA W NASZYM WYKONANIU

Goście dopisali, przywitał ich pan dyrektor CEIPM Dariusz Paczosa oraz pani Irena Duchowska - prezes Stowarzyszenia Polaków Kiejdan.
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie????
Kto nie doznał goryczy ni razu...
... ten nie dozna słodyczy w niebie.

Zosia w "kraśnym" wianku na głowie...
"Kto nie dotknął ziemi ni razu, ten nie może być w niebie..."
"O skarbie, wybacz jeszcze raz
Teraz nie mam czasu
Rock n rolla musze grać..."

Wybacz jeszcze raz!!!

Mimo, że było niekonwencjonalnie, podobno wypadliśmy świetnie:):):) Najważniejsze, że dobrze się bawiliśmy, mamy nadzieję, że publiczność również ;)




Próba generalna

Od samiusieńkiego rana ćwiczyliśmy nasze wystąpienie....
Nasz główny aktor w pełnym make-upie.... Nasz Guślarz


Nasz plakat

Własnoręcznie zrobiony, pomalowany, wysprejowany, rockowy plakat :) Dzieło Marleny!

piątek, 12 kwietnia 2013

Projektowe "Dziady"

Krótko o nadchodzącym przedstawieniu :)

Jutro, w sobotę, przedstawimy utwór Adama Mickiewicza "Dziady, cz. II", ale zrobimy to inaczej. Nie jestem pewna, ale chyba jeszcze nikt dotąd nie przedstawiał sztuk Mickiewicza, a tym bardziej "Dziadów" jako operę rockową. Będziemy pierwsi :)
Przedstawimy to na swój sposób: minimum dekoracji, zaledwie kilka słów, tylko taniec, ruch, pantomima. Myślę, że uda nam się przekazać całą istotę "Dziadów".

Wspólnie robimy dekoracje, tworzymy tajemniczą atmosferę w auli, pomaga nam przy tym Pani Ania i pomysłowa ekipa ;) będzie nam również akompaniował zespół muzyczny "The Friends".

Uchylimy rąbka tajemnicy, pokażemy kilka zdjęć z próby, a jak to wyjdzie, możecie przekonać się jutro, serdecznie ZAPRASZAMY!!!!!







Będzie o nas głośno

Odwiedziła nas pani redaktor z Radia Rzeszów. Będzie o nas głośno :)


W odwiedzinach...

Odwiedziliśmy dziś również Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, zobaczyliśmy film o działalności OHP, przejrzeliśmy kronikę i oczywiście wpisaliśmy się do niej:)


Nasz Robert

i jeszcze :) mamy tu takiego, co obchodził wczoraj urodziny :)

Jest nim Robert, nasz lingwista, który jak nikt inny potrafi wymyślać nowe słowa i łączyć je z kilku języków w jedno, takie jak np.: gałgaństwo (co znaczy psoty, chociaż znaleźliśmy takie słowo w jednym z wierszy Jana Brzechwy), jajecznik (sprzedawca jajek), bzdun i bzduszka (osoba wredna, niemiła) żmyrki (grymasy), dachosłup (takie dzieło sztuki litewskiego rzemiosła) i wieeeele wieele innych :)
Wyjaśnił również różnice w znaczeniach słów "rzeczywiście" i "oczywiście", no i jak bez "ewentualnie"? :) 

Chyba nie ma już takiej osoby na projekcie, która nie odpowiadałaby na niekończące się fale jego pytań :)
Ale mimo wszystko, jest naszym kochanym Rodzynkiem, bardzo go lubimy i życzymy mu 100 lat i oby znalazł odpowiedzi na wszystkie swoje pokręcone pytania i oby te miały kiedyś koniec :))

Wieczorek litewski

Chcemy wspomnieć o wieczorku kultury litewskiej, który odbył się we wtorek. Zaprezentowana była inwokacja Adama Mickiewicza z epopei "Pan Tadeusz" w trzech językach: po polsku, litewsku i rosyjsku, a oto one:

"Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie.
Ile Cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto Cię stracił. Dziś piękność Twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po Tobie."


"Tėvyne Lietuva, meilesnė už sveikatą!
Kaip reik Tave branginti, vien tik tas pamato,
Kas jau Tavęs neteko. Nūn Tave vaizduoju
Aš ilgesy grožiu sujaudintas tavuoju."


"Литва! О родина! Ты - как здоровье!
Тот Тебя воистину оценит и поймёт, кто потерял Тебя.
Теперь живописую Тебя во всей красе, затем, что Я тоскую."


Opowiedzieliśmy o litewskich zabytkach i miejscowościach wartych uwagi, przedstawiliśmy kulturę, a także tradycje i obyczaje, wspomnieliśmy również o poszczególnych  potrawach, które przyjaciele z Polski mieli okazję posmakować. Nie zapomnieliśmy także o pisarzach polskich pochodzących z Litwy.




Sporo było tych nowości, więc przepraszamy za tak dłuuugą prezentację :) ale z pewnością dzięki tej dawce nowej informacji, wzbogacili swoją wiedzę o naszym kraju (oczywiście o Litwie :) )

Raz jeszcze dziękujemy za uwagę!!! :)

czwartek, 11 kwietnia 2013

Eh, co to był za dzień...

Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń i spacerów na wolnym powietrzu. Narazie tylko, kilka zdjęć, jutro się odezwiemy i opowiemy więcej :)


Dobranoc, do jutra:):):) 

środa, 10 kwietnia 2013

A wieczorem integrujemy się tak...


Ale to był dzień!!!

Jednym słowem można powiedzieć - dzień pełen wrażeń. Przede wszystkim kolejny etap wzajemnej integracji, nabierania zaufania do siebie nawzajem.

Odwiedzili nas również przedstawiciele lokalnych mediów, mimo lekkiej tremy udzieliliśmy wywiadów :)
Poza tym, nic tak nie łączy ludzi, jak wspólny mecz ;)
Rozpoczęliśmy przygotowania i pierwsze próby do przedstawienia
Wspólnie spędziliśmy "wieczór kultury polskiej" - spróbowaliśmy oscypka, pierogów i polskich słodyczy.




Tak właśnie mija nam czas :)


wtorek, 9 kwietnia 2013

Pierwsze koty za płoty - dwa dni projektu za nami

Minęły pierwsze dni naszego projektu. Zaczynamy wzajemnie się poznawać i integrować:) Wiele atrakcji za nami, między innymi zwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie gdzie odkryliśmy jak fascynujący może być świat szkła i jak z bliska wygląda proces jego tworzenia i obróbki.



Odwiedziliśmy również wystawę poświęconą krawiectwu w Piwnicy PodCieniami


 Wspólne zabawy integracyjne pomogły nam lepiej się poznać, nauczyć własnych imion i zrozumieć siebie nawzajem. Stworzyliśmy też wspólny słowniczek polsko - litewski. Dowiedzieliśmy się również wiele o Litwie i jej tradycjach kulturowych podczas "Wieczoru kultury litewskiej". Skosztowaliśmy tradycyjnych litewskich przysmaków takich jak kindziuk, kwas chlebowy, tradycyjny chleb litewski. 
Podczas tego spotkania zaszczycił nas swoją obecnością pan Wacław Turek. 
 
Jak minął nam czas najlepiej oddadzą zdjęcia :)




                                                                            Oto My
W dniu 08 kwietnia 2013r. rozpoczęliśmy realizację długo oczekiwanego przez wszystkich projektu wymiany polsko-litewskiej „Śladami Adama Mickiewicza”.
             Celem projektu jest promowanie obywatelstwa europejskiego wśród młodzieży, poszanowanie drugiego człowieka, rozwijanie poczucia solidarności oraz pogłębienie wzajemnego zrozumienia między nami. Projekt ma nas zachęcić  do budowania klimatu zaufania, bezpieczeństwa i chęci współpracy w grupie, do nawiązania osobistych kontaktów, które w przyszłości będą kontynuowane.
            Przez 7 dni  będziemy spotykać się z kulturą, obyczajami i na bieżąco przygotowywać informacje oraz robić zdjęcia, które zostaną zawarte w kronice projektu. Podczas wspólnych warsztatów zapoznamy się z historią Adama Mickiewicza, który łączy ze sobą Polskę i Litwę, z miejscami związanymi z Mickiewiczem, przygotujemy słowniczek polsko-litewski zawierający zwroty grzecznościowe. Podczas „Wieczoru kultury litewskiej” i „Wieczoru kultury polskiej” zaprezentujemy typowe dla każdego kraju zwyczaje oraz ciekawostki dotyczące regionu (obyczaje, tradycje, pieśni, wydarzenia historyczne i kulturalne). Podczas warsztatów zapoznamy się z utworami Adama Mickiewicza i przygotujemy przedstawienie. Zwieńczeniem projektu będzie przedstawienie teatralne, na które przygotujemy i przedstawimy
jeden z utworów Adama Mickiewicza.

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”.